Zazimovanie trávnika

Zazimovanie Základom úspechu pre každý trávnik je pravidelná starostlivosť, preto netreba podceniť ani prípravu trávnika na dlhý zimný spánok. Zazimovaniu trávnika sa venujeme najmä v septembri, v prípade priaznivého počasia ešte aj v októbri.

Ako začať? Ak ste v priebehu sezóny podcenili schopnosť buriny rozmnožovať sa a šíriť do celého trávnika za akýchkoľvek podmienok, je najvyšší čas začať s odburiňovaním. Na ničenie dvojklíčnolistových burín v trávniku používame selektívne herbicídy. Aby sme s odburinením dosiahli maximálny možný účinok, vynecháme jedno kosenie, aby burina odrástla a mala plne vyvinuté listy počas aplikácie. Je to preto, že selektívne herbicídy fungujú tak, že účinné látky sa cez listy rastliny dostávajú celou rastlinou až ku koreňom, kde začnú naplno účinkovať. Takto zaručíme, že burina bude zničená aj s koreňovým systémom a nebude nanovo vyrastať a šíriť sa. Samotný postrek vykonávame v bezveternom počasí, aby neboli zasiahnuté okolité rastliny. Po aplikácii trávnik nepolievame minimálne dve až tri hodiny, najlepšie až dva dni. Účinné látky pôsobia v rastline ešte dva týždne, preto nebuďte prekvapení, ak všetka burina nevyschla z trávnika behom dvoch dní.

Ak sme trávnik zbavili všetkej nežiaducej buriny, môžeme prejsť k ďalšiemu kroku – k vertikutácii. Vždy pred vertikutáciou trávnik pokosíme na nižšiu úroveň ako obvykle počas roka. Výška kosenia trávnika, samozrejme, záleží aj od druhu použitej trávnej zmesi, o ktorých sme písali v starších článkoch. Podstatou vertikutácie je narezávanie súvislej vrstvy trávnej plsti rotačnými železnými nožmi a jej odstránenie. Trávna plsť v trávniku vzniká ukladaním odumretých častí trávnika, prípadne ukladaním malých kúskov trávy, ktoré pri kosení nevtiahla kosačka do zberného koša. V každom prípade však túto plsť treba odstrániť, lebo bráni prenikaniu svetla, vody a čerstvého vzduchu až ku korienkom trávnika, čo môže spôsobiť značné problémy. Môže dôjsť k vysychaniu a odumieraniu trávnika alebo k vzniku hubovitých a plesňových ochorení, spôsobených vysokou vlhkosťou a teplotou pri korienkoch, ktoré sa veľmi rýchlo rozšíria. Preto je vertikutácia najdôležitejším krokom pri zazimovaní trávnika. Trávnik sa kompletne prevzdušní, prekyprí sa vrchná vrstva zeminy, narezaním horných korienkov sa posilní koreňová sústava a aktivuje sa k rastu nových stebiel, čím sa trávnik zahustí a posilní. Zároveň sa stáva odolnejším voči burinám, poveternostným podmienkam, výkyvom teplôt a tiež voči hubovitým a plesňovým ochoreniam.

V ďalšom kroku sa zameriame na výživu trávnika a hneď po prevzdušnení aplikujeme jesenné hnojivo. V každom prípade sa oplatí investovať do kvalitného trávneho hnojiva. Veľa ľudí sa pýta, načo hnojiť trávnik pred zimou. Odpoveď je veľmi jednoduchá a jednoznačná, obdobne ako človek aj trávnik potrebuje dobrý zdravotný základ, aby prežil dlhú zimu bez ujmy. Základom jesenného trávneho hnojiva je dusík, fosfor a draslík (ako v každom trávnom hnojive), no hlavný rozdiel spočíva práve v množstve draslíka, ktorý je prioritne zodpovedný za odolnosť trávnika voči zimným mrazom a plesňovým chorobám. Jesenné hnojivá sú zväčša dlhodobého charakteru a postupne uvoľňujú živiny do pôdy počas celej zimy. Trávne hnojivo v žiadnom prípade neaplikujeme ručným rozmetaním, ale posýpacím vozíkom, čím dosiahneme rovnomerné rozmetanie hnojiva po celej ploche a predídeme fľakatému a opticky nejednotnému trávniku.

Pri správne zazimovanom trávniku sú škody napáchané dlhou zimou oveľa menšie a Vám ušetria nemálo vrások na čele pri ich neraz zložitých nápravách. Na jar sa Vám trávnik odvďačí svojou celistvosťou, rýchlejším bezproblémovým štartom do novej sezóny a Vy budete môcť užívať a tešiť sa zo svojho trávnika oveľa skôr .

Cenová kalkulácia