Vertikutácia trávnikov (prevzdušňovanie)

Ďalšou veľmi dôležitou činnosťou pri starostlivosti o trávnik je vertikutácia. Robíme ju strojovo vertikutátorom alebo ručne.

Ak sa staráme o trávnik s väčšou rozlohou, spoľahlivým pomocníkom je vertikutátor. Bubon osadený nožmi rotuje tak, aby zasiahol iba niekoľko milimetrov pod povrch pôdy. Jeho výhodou je nielen rýchlosť, ale aj to, že materiál dokáže nazbierať do koša. Neraz aj s lístím, ktoré opadáva zo stromov. Dôkladné vyhrabanie je nevyhnutnosťou.

Hlavným účelom vertikutácie je odstraňovanie trávnej plsti, ktorá vznikla na spodku trávnika postupným ukladaním odumretých častíc trávnika a tak zamedzila prenikaniu vody a vzduchu ku korienkom, dôsledkom čoho sa vytvára ideálne miesto pre zakorenenie burín a rôznych húb, tráva začne rednúť, prípadne úplne vysychať. Vertikutáciu vykonávame vertikutátorom - jeho princíp spočíva v mechanickom narezávaní súvislej vrstvy plsti a jej vytrhávaní, vďaka čomu sa ku korienkom dostane opäť potrebné množstvo kyslíka a vody. Vertikutáciu trávnika by ste si nemali nechávať na poslednú chvíľu.

Porast potrebuje niekoľko týždňov na to, aby sa z tohto zásahu zotavil. Tráva začne prudko odnožovať a zaplní priestor, ktorý sa uvoľnil. Pri zdravom trávniku vykonávame vertikutáciu dvakrát do roka, a to na jar a na jeseň. Pri zanedbaných trávnikoch je možné vykonať vertikutáciu viackrát v priebehu celej sezóny. Odporúčame trávnik dva dni pred vertikutáciou dobre zaliať. Pri malých plochách stačí použiť špeciálne prevzdušňovacie hrable. Na rozdiel od tých na údržbu sú vybavené nožmi v smere ťahu približne 2 - 3 centimetre od seba. Môžu byť aj s pomocnými kolieskami, práca s nimi je potom menej namáhavá a môžeme si nastaviť hĺbku rezu. Tá by mala byť približne 1,5 centimetra.

Pri strojovom aj ručnom spôsobe narúšame prerezávaním povrchovú časť, v ktorej môžu byť zležané rozličné nezotleté, splstnatené organické prvky brániace prístupu vzduchu ku koreňom. Narušujeme tým aj rozširovanie machu a nakyprujeme zatvrdnutý povrch.

Cenová kalkulácia